E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschwier-en abschwren (D)abjurer (F)
Stammformen ofschwier-enschwier-t ofofge-schwuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwier-en of
duschwier-s of
hien/si,hatt/etschwier-t of
mirschwier-en of
dirschwier-t of
sischwier-en of
Pass compos
echhunnofge-schwuer
duhuesofge-schwuer
hien/si,hatt/ethuetofge-schwuer
mirhunnofge-schwuer
dirhuttofge-schwuer
sihunnofge-schwuer
Plus-que-parfait
echhatofge-schwuer
duhasofge-schwuer
hien/si,hatt/ethatofge-schwuer
mirhatenofge-schwuer
dirhatofge-schwuer
sihatenofge-schwuer
Futur I
echwäert ofschwier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schwuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschwier-en
dugéifsofschwier-en
hien/si,hatt/etgéifofschwier-en
mirgéifenofschwier-en
dirgéiftofschwier-en
sigéifenofschwier-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-schwuer
duhssofge-schwuer
hien/si,hatt/ethttofge-schwuer
mirhttenofge-schwuer
dirhttofge-schwuer
sihttenofge-schwuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwier of!
Plurielschwier-t of!
ofge-schwuer
ofschwier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwier-eneropbeschwier-en schwier-enverschwier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles