E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschwieren verschwren (D)conjurer, conspirer (F)
Stammformen verschwierenverschwiertverschwuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschwieren
duverschwiers
hien/si,hatt/etverschwiert
mirverschwieren
dirverschwiert
siverschwieren
Pass compos
echhuverschwuer
duhuesverschwuer
hien/si,hatt/ethuetverschwuer
mirhuverschwuer
dirhuttverschwuer
sihuverschwuer
Plus-que-parfait
echhatverschwuer
duhasverschwuer
hien/si,hatt/ethatverschwuer
mirhateverschwuer
dirhatverschwuer
sihateverschwuer
Futur I
echwäert verschwieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwieren
dugéifsverschwieren
hien/si,hatt/etgéifverschwieren
mirgéifeverschwieren
dirgéiftverschwieren
sigéifeverschwieren
Conditionnel Pass compos
echhttverschwuer
duhssverschwuer
hien/si,hatt/ethttverschwuer
mirhätteverschwuer
dirhttverschwuer
sihätteverschwuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwier!
Plurielverschwiert!
verschwuer
verschwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwiereneropbeschwieren ofschwierenschwieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles