E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschwier-en verschwren (D)conjurer, conspirer (F)
Stammformen verschwier-enverschwier-tverschwuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschwier-en
duverschwier-s
hien/si,hatt/etverschwier-t
mirverschwier-en
dirverschwier-t
siverschwier-en
Pass compos
echhuverschwuer
duhuesverschwuer
hien/si,hatt/ethuetverschwuer
mirhuverschwuer
dirhuttverschwuer
sihuverschwuer
Plus-que-parfait
echhatverschwuer
duhasverschwuer
hien/si,hatt/ethatverschwuer
mirhateverschwuer
dirhatverschwuer
sihateverschwuer
Futur I
echwäert verschwier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwier-en
dugéifsverschwier-en
hien/si,hatt/etgéifverschwier-en
mirgéifeverschwier-en
dirgéiftverschwier-en
sigéifeverschwier-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschwuer
duhssverschwuer
hien/si,hatt/ethttverschwuer
mirhätteverschwuer
dirhttverschwuer
sihätteverschwuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwier!
Plurielverschwier-t!
verschwuer
verschwier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwier-eneropbeschwier-en ofschwier-enschwier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles