E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwieren schwren (D)jurer (F)swear (E)
Stammformen schwierenschwiertgeschwuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwieren
duschwiers
hien/si,hatt/etschwiert
mirschwieren
dirschwiert
sischwieren
Pass compos
echhugeschwuer
duhuesgeschwuer
hien/si,hatt/ethuetgeschwuer
mirhugeschwuer
dirhuttgeschwuer
sihugeschwuer
Plus-que-parfait
echhatgeschwuer
duhasgeschwuer
hien/si,hatt/ethatgeschwuer
mirhategeschwuer
dirhatgeschwuer
sihategeschwuer
Futur I
echwäert schwieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwieren
dugéifsschwieren
hien/si,hatt/etgéifschwieren
mirgéifeschwieren
dirgéiftschwieren
sigéifeschwieren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschwuer
duhssgeschwuer
hien/si,hatt/ethttgeschwuer
mirhättegeschwuer
dirhttgeschwuer
sihättegeschwuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwier!
Plurielschwiert!
geschwuer
schwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwiereneropbeschwieren ofschwierenverschwieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles