E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwier-en schwren (D)jurer (F)swear (E)
Stammformen schwier-enschwier-tge-schwuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwier-en
duschwier-s
hien/si,hatt/etschwier-t
mirschwier-en
dirschwier-t
sischwier-en
Pass compos
echhuge-schwuer
duhuesge-schwuer
hien/si,hatt/ethuetge-schwuer
mirhuge-schwuer
dirhuttge-schwuer
sihuge-schwuer
Plus-que-parfait
echhatge-schwuer
duhasge-schwuer
hien/si,hatt/ethatge-schwuer
mirhatege-schwuer
dirhatge-schwuer
sihatege-schwuer
Futur I
echwäert schwier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwuer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwier-en
dugéifsschwier-en
hien/si,hatt/etgéifschwier-en
mirgéifeschwier-en
dirgéiftschwier-en
sigéifeschwier-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schwuer
duhssge-schwuer
hien/si,hatt/ethttge-schwuer
mirhättege-schwuer
dirhttge-schwuer
sihättege-schwuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwier!
Plurielschwier-t!
ge-schwuer
schwier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwier-eneropbeschwier-en ofschwier-enverschwier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles