E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

virschwiewen vorschweben (D)s'imaginer (F)
Stammformen virschwiewenschwieft virvirgeschwieft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiewe vir
duschwiefs vir
hien/si,hatt/etschwieft vir
mirschwiewe vir
dirschwieft vir
sischwiewe vir
Pass compos
echsivirgeschwieft
dubassvirgeschwieft
hien/si,hatt/etassvirgeschwieft
mirsivirgeschwieft
dirsiddvirgeschwieft
sisivirgeschwieft
Plus-que-parfait
echwarvirgeschwieft
duwaarsvirgeschwieft
hien/si,hatt/etwarvirgeschwieft
mirwarevirgeschwieft
dirwaartvirgeschwieft
siwarevirgeschwieft
Futur I
echwäert virschwiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeschwieft sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirschwiewen
dugéifsvirschwiewen
hien/si,hatt/etgéifvirschwiewen
mirgéifevirschwiewen
dirgéiftvirschwiewen
sigéifevirschwiewen
Conditionnel Pass compos
echwiervirgeschwieft
duwiersvirgeschwieft
hien/si,hatt/etwiervirgeschwieft
mirwierevirgeschwieft
dirwiertvirgeschwieft
siwierevirgeschwieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwief vir!
Plurielschwieft vir!
virgeschwieft
virschwiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles