E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwiewen schweben (D)planer (F)
Stammformen schwiewenschwieftgeschwieft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiewen
duschwiefs
hien/si,hatt/etschwieft
mirschwiewen
dirschwieft
sischwiewen
Pass compos
echsigeschwieft
dubassgeschwieft
hien/si,hatt/etassgeschwieft
mirsigeschwieft
dirsiddgeschwieft
sisigeschwieft
Plus-que-parfait
echwargeschwieft
duwaarsgeschwieft
hien/si,hatt/etwargeschwieft
mirwaregeschwieft
dirwaartgeschwieft
siwaregeschwieft
Futur I
echwäert schwiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwieft sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwiewen
dugéifsschwiewen
hien/si,hatt/etgéifschwiewen
mirgéifeschwiewen
dirgéiftschwiewen
sigéifeschwiewen
Conditionnel Pass compos
echwiergeschwieft
duwiersgeschwieft
hien/si,hatt/etwiergeschwieft
mirwieregeschwieft
dirwiertgeschwieft
siwieregeschwieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwief!
Plurielschwieft!
geschwieft
schwiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
virschwiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles