E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwiew-en schweben (D)planer (F)
Stammformen schwiew-enschwief-tge-schwief-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiew-en
duschwief-s
hien/si,hatt/etschwief-t
mirschwiew-en
dirschwief-t
sischwiew-en
Pass compos
echsige-schwief-t
dubassge-schwief-t
hien/si,hatt/etassge-schwief-t
mirsige-schwief-t
dirsiddge-schwief-t
sisige-schwief-t
Plus-que-parfait
echwarge-schwief-t
duwaarsge-schwief-t
hien/si,hatt/etwarge-schwief-t
mirwarege-schwief-t
dirwaartge-schwief-t
siwarege-schwief-t
Futur I
echwäert schwiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwief-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwiew-en
dugéifsschwiew-en
hien/si,hatt/etgéifschwiew-en
mirgéifeschwiew-en
dirgéiftschwiew-en
sigéifeschwiew-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-schwief-t
duwiersge-schwief-t
hien/si,hatt/etwierge-schwief-t
mirwierege-schwief-t
dirwiertge-schwief-t
siwierege-schwief-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwief!
Plurielschwief-t!
ge-schwief-t
schwiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
virschwiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles