E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwiewelen schwefeln (D)sulfurer (F)to sulfurate (E)
Stammformen schwiewelenschwieweltgeschwiewelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schwiefelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiewelen
duschwiewels
hien/si,hatt/etschwiewelt
mirschwiewelen
dirschwiewelt
sischwiewelen
Pass compos
echhugeschwiewelt
duhuesgeschwiewelt
hien/si,hatt/ethuetgeschwiewelt
mirhugeschwiewelt
dirhuttgeschwiewelt
sihugeschwiewelt
Plus-que-parfait
echhatgeschwiewelt
duhasgeschwiewelt
hien/si,hatt/ethatgeschwiewelt
mirhategeschwiewelt
dirhatgeschwiewelt
sihategeschwiewelt
Futur I
echwäert schwiewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwiewelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwiewelen
dugéifsschwiewelen
hien/si,hatt/etgéifschwiewelen
mirgéifeschwiewelen
dirgéiftschwiewelen
sigéifeschwiewelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschwiewelt
duhssgeschwiewelt
hien/si,hatt/ethttgeschwiewelt
mirhättegeschwiewelt
dirhttgeschwiewelt
sihättegeschwiewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwiewel!
Plurielschwiewelt!
geschwiewelt
schwiewelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles