E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwiewel-en schwefeln (D)sulfurer (F)to sulfurate (E)
Stammformen schwiewel-enschwiewel-tge-schwiewel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schwiefelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiewel-en
duschwiewel-s
hien/si,hatt/etschwiewel-t
mirschwiewel-en
dirschwiewel-t
sischwiewel-en
Pass compos
echhuge-schwiewel-t
duhuesge-schwiewel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schwiewel-t
mirhuge-schwiewel-t
dirhuttge-schwiewel-t
sihuge-schwiewel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schwiewel-t
duhasge-schwiewel-t
hien/si,hatt/ethatge-schwiewel-t
mirhatege-schwiewel-t
dirhatge-schwiewel-t
sihatege-schwiewel-t
Futur I
echwäert schwiewel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwiewel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwiewel-en
dugéifsschwiewel-en
hien/si,hatt/etgéifschwiewel-en
mirgéifeschwiewel-en
dirgéiftschwiewel-en
sigéifeschwiewel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schwiewel-t
duhssge-schwiewel-t
hien/si,hatt/ethttge-schwiewel-t
mirhättege-schwiewel-t
dirhttge-schwiewel-t
sihättege-schwiewel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwiewel!
Plurielschwiewel-t!
ge-schwiewel-t
schwiewel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles