E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschwindelen beschwindeln (D)escroquer, rouler (F)
Stammformen beschwindelenbeschwindeltbeschwindelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschwindelen
dubeschwindels
hien/si,hatt/etbeschwindelt
mirbeschwindelen
dirbeschwindelt
sibeschwindelen
Pass compos
echhubeschwindelt
duhuesbeschwindelt
hien/si,hatt/ethuetbeschwindelt
mirhubeschwindelt
dirhuttbeschwindelt
sihubeschwindelt
Plus-que-parfait
echhatbeschwindelt
duhasbeschwindelt
hien/si,hatt/ethatbeschwindelt
mirhatebeschwindelt
dirhatbeschwindelt
sihatebeschwindelt
Futur I
echwäert beschwindelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschwindelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschwindelen
dugéifsbeschwindelen
hien/si,hatt/etgéifbeschwindelen
mirgéifebeschwindelen
dirgéiftbeschwindelen
sigéifebeschwindelen
Conditionnel Pass compos
echhttbeschwindelt
duhssbeschwindelt
hien/si,hatt/ethttbeschwindelt
mirhättebeschwindelt
dirhttbeschwindelt
sihättebeschwindelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschwindel!
Plurielbeschwindelt!
beschwindelt
beschwindelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwindelenuschwindelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles