E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschwindel-en beschwindeln (D)escroquer, rouler (F)
Stammformen beschwindel-enbeschwindel-tbeschwindel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschwindel-en
dubeschwindel-s
hien/si,hatt/etbeschwindel-t
mirbeschwindel-en
dirbeschwindel-t
sibeschwindel-en
Pass compos
echhubeschwindel-t
duhuesbeschwindel-t
hien/si,hatt/ethuetbeschwindel-t
mirhubeschwindel-t
dirhuttbeschwindel-t
sihubeschwindel-t
Plus-que-parfait
echhatbeschwindel-t
duhasbeschwindel-t
hien/si,hatt/ethatbeschwindel-t
mirhatebeschwindel-t
dirhatbeschwindel-t
sihatebeschwindel-t
Futur I
echwäert beschwindel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschwindel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschwindel-en
dugéifsbeschwindel-en
hien/si,hatt/etgéifbeschwindel-en
mirgéifebeschwindel-en
dirgéiftbeschwindel-en
sigéifebeschwindel-en
Conditionnel Pass compos
echhttbeschwindel-t
duhssbeschwindel-t
hien/si,hatt/ethttbeschwindel-t
mirhättebeschwindel-t
dirhttbeschwindel-t
sihättebeschwindel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschwindel!
Plurielbeschwindel-t!
beschwindel-t
beschwindel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwindel-enuschwindel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles