E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schwindelen schwindeln (D)tricher, mentir (F)
Stammformen schwindelenschwindeltgeschwindelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwindelen
duschwindels
hien/si,hatt/etschwindelt
mirschwindelen
dirschwindelt
sischwindelen
Pass compos
echhugeschwindelt
duhuesgeschwindelt
hien/si,hatt/ethuetgeschwindelt
mirhugeschwindelt
dirhuttgeschwindelt
sihugeschwindelt
Plus-que-parfait
echhatgeschwindelt
duhasgeschwindelt
hien/si,hatt/ethatgeschwindelt
mirhategeschwindelt
dirhatgeschwindelt
sihategeschwindelt
Futur I
echwäert schwindelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwindelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwindelen
dugéifsschwindelen
hien/si,hatt/etgéifschwindelen
mirgéifeschwindelen
dirgéiftschwindelen
sigéifeschwindelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschwindelt
duhssgeschwindelt
hien/si,hatt/ethttgeschwindelt
mirhättegeschwindelt
dirhttgeschwindelt
sihättegeschwindelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwindel!
Plurielschwindelt!
geschwindelt
schwindelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschwindelenuschwindelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles