E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

séchelen
Stammformen séchelensécheltgeséchelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséchelen
duséchels
hien/si,hatt/etséchelt
mirséchelen
dirséchelt
siséchelen
Passé composé
echhugeséchelt
duhuesgeséchelt
hien/si,hatt/ethuetgeséchelt
mirhugeséchelt
dirhuttgeséchelt
sihugeséchelt
Plus-que-parfait
echhatgeséchelt
duhasgeséchelt
hien/si,hatt/ethatgeséchelt
mirhategeséchelt
dirhatgeséchelt
sihategeséchelt
Futur I
echwäert séchelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geséchelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifséchelen
dugéifsséchelen
hien/si,hatt/etgéifséchelen
mirgéifeséchelen
dirgéiftséchelen
sigéifeséchelen
Conditionnel Passé composé
echhättgeséchelt
duhässgeséchelt
hien/si,hatt/ethättgeséchelt
mirhättegeséchelt
dirhättgeséchelt
sihättegeséchelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséchel!
Plurielséchelt!
geséchelt
séchelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles