E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerversécheren überversichern (D)
Stammformen iwwerversécherenverséchert iwweriwwerverséchert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echversécheren iwwer
duverséchers iwwer
hien/si,hatt/etverséchert iwwer
mirversécheren iwwer
dirverséchert iwwer
siversécheren iwwer
Passé composé
echhunniwwerverséchert
duhuesiwwerverséchert
hien/si,hatt/ethuetiwwerverséchert
mirhunniwwerverséchert
dirhuttiwwerverséchert
sihunniwwerverséchert
Plus-que-parfait
echhatiwwerverséchert
duhasiwwerverséchert
hien/si,hatt/ethatiwwerverséchert
mirhateniwwerverséchert
dirhatiwwerverséchert
sihateniwwerverséchert
Futur I
echwäert iwwerversécheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerverséchert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerversécheren
dugéifsiwwerversécheren
hien/si,hatt/etgéifiwwerversécheren
mirgéifeniwwerversécheren
dirgéiftiwwerversécheren
sigéifeniwwerversécheren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerverséchert
duhässiwwerverséchert
hien/si,hatt/ethättiwwerverséchert
mirhätteniwwerverséchert
dirhättiwwerverséchert
sihätteniwwerverséchert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversécher iwwer!
Plurielverséchert iwwer!
iwwerverséchert
iwwerversécheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entsécherenmatversécheren ofsécherensécherenveronsécheren versécherenzousécheren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles