E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchsee-Žn durchsšgen (D)scier (en deux) (F)
Stammformen duerchsee-Žnsee-t duerchduerchge-see-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echsee-Žn duerch
dusee-s duerch
hien/si,hatt/etsee-t duerch
mirsee-Žn duerch
dirsee-t duerch
sisee-Žn duerch
Passť composť
echhunnduerchge-see-t
duhuesduerchge-see-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-see-t
mirhunnduerchge-see-t
dirhuttduerchge-see-t
sihunnduerchge-see-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-see-t
duhasduerchge-see-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-see-t
mirhatenduerchge-see-t
dirhatduerchge-see-t
sihatenduerchge-see-t
Futur I
echwäert duerchsee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-see-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchsee-Žn
dugéifsduerchsee-Žn
hien/si,hatt/etgéifduerchsee-Žn
mirgéifenduerchsee-Žn
dirgéiftduerchsee-Žn
sigéifenduerchsee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttduerchge-see-t
duhšssduerchge-see-t
hien/si,hatt/ethšttduerchge-see-t
mirhšttenduerchge-see-t
dirhšttduerchge-see-t
sihšttenduerchge-see-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersee duerch!
Plurielsee-t duerch!
duerchge-see-t
duerchsee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asee-Žnofsee-Žnsee-Žnusee-Žnzersee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles