E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sëfferen trinken (D)boire (F)
Stammformen sëfferensëffertgesëffert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsëfferen
dusëffers
hien/si,hatt/etsëffert
mirsëfferen
dirsëffert
sisëfferen
Passé composé
echhugesëffert
duhuesgesëffert
hien/si,hatt/ethuetgesëffert
mirhugesëffert
dirhuttgesëffert
sihugesëffert
Plus-que-parfait
echhatgesëffert
duhasgesëffert
hien/si,hatt/ethatgesëffert
mirhategesëffert
dirhatgesëffert
sihategesëffert
Futur I
echwäert sëfferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesëffert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsëfferen
dugéifssëfferen
hien/si,hatt/etgéifsëfferen
mirgéifesëfferen
dirgéiftsëfferen
sigéifesëfferen
Conditionnel Passé composé
echhättgesëffert
duhässgesëffert
hien/si,hatt/ethättgesëffert
mirhättegesëffert
dirhättgesëffert
sihättegesëffert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersëffer!
Plurielsëffert!
gesëffert
sëfferen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles