E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aséi(n)en einsäen (D)semer (F)
Stammformen aséi(n)enséi(n)t anageséi(n)t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséi(n)en an
duséi(n)s an
hien/si,hatt/etséi(n)t an
mirséi(n)en an
dirséi(n)t an
siséi(n)en an
Passé composé
echhunnageséi(n)t
duhuesageséi(n)t
hien/si,hatt/ethuetageséi(n)t
mirhunnageséi(n)t
dirhuttageséi(n)t
sihunnageséi(n)t
Plus-que-parfait
echhatageséi(n)t
duhasageséi(n)t
hien/si,hatt/ethatageséi(n)t
mirhatenageséi(n)t
dirhatageséi(n)t
sihatenageséi(n)t
Futur I
echwäert aséi(n)en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageséi(n)t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaséi(n)en
dugéifsaséi(n)en
hien/si,hatt/etgéifaséi(n)en
mirgéifenaséi(n)en
dirgéiftaséi(n)en
sigéifenaséi(n)en
Conditionnel Passé composé
echhättageséi(n)t
duhässageséi(n)t
hien/si,hatt/ethättageséi(n)t
mirhättenageséi(n)t
dirhättageséi(n)t
sihättenageséi(n)t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséi(n) an!
Plurielséi(n)t an!
ageséi(n)t
aséi(n)en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausséi(n)ennoséi(n)enséi(n)en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles