E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausséi(n)en aussäen (D)semer (F)
Stammformen ausséi(n)enséi(n)t ausausgeséi(n)t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséi(n)en aus
duséi(n)s aus
hien/si,hatt/etséi(n)t aus
mirséi(n)en aus
dirséi(n)t aus
siséi(n)en aus
Passé composé
echhunnausgeséi(n)t
duhuesausgeséi(n)t
hien/si,hatt/ethuetausgeséi(n)t
mirhunnausgeséi(n)t
dirhuttausgeséi(n)t
sihunnausgeséi(n)t
Plus-que-parfait
echhatausgeséi(n)t
duhasausgeséi(n)t
hien/si,hatt/ethatausgeséi(n)t
mirhatenausgeséi(n)t
dirhatausgeséi(n)t
sihatenausgeséi(n)t
Futur I
echwäert ausséi(n)en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeséi(n)t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausséi(n)en
dugéifsausséi(n)en
hien/si,hatt/etgéifausséi(n)en
mirgéifenausséi(n)en
dirgéiftausséi(n)en
sigéifenausséi(n)en
Conditionnel Passé composé
echhättausgeséi(n)t
duhässausgeséi(n)t
hien/si,hatt/ethättausgeséi(n)t
mirhättenausgeséi(n)t
dirhättausgeséi(n)t
sihättenausgeséi(n)t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséi(n) aus!
Plurielséi(n)t aus!
ausgeséi(n)t
ausséi(n)en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aséi(n)ennoséi(n)enséi(n)en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles