E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausséi(n)-en aussäen (D)semer (F)
Stammformen ausséi(n)-enséi(n)-t ausausge-séi(n)-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséi(n)-en aus
duséi(n)-s aus
hien/si,hatt/etséi(n)-t aus
mirséi(n)-en aus
dirséi(n)-t aus
siséi(n)-en aus
Passé composé
echhunnausge-séi(n)-t
duhuesausge-séi(n)-t
hien/si,hatt/ethuetausge-séi(n)-t
mirhunnausge-séi(n)-t
dirhuttausge-séi(n)-t
sihunnausge-séi(n)-t
Plus-que-parfait
echhatausge-séi(n)-t
duhasausge-séi(n)-t
hien/si,hatt/ethatausge-séi(n)-t
mirhatenausge-séi(n)-t
dirhatausge-séi(n)-t
sihatenausge-séi(n)-t
Futur I
echwäert ausséi(n)-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-séi(n)-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausséi(n)-en
dugéifsausséi(n)-en
hien/si,hatt/etgéifausséi(n)-en
mirgéifenausséi(n)-en
dirgéiftausséi(n)-en
sigéifenausséi(n)-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-séi(n)-t
duhässausge-séi(n)-t
hien/si,hatt/ethättausge-séi(n)-t
mirhättenausge-séi(n)-t
dirhättausge-séi(n)-t
sihättenausge-séi(n)-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséi(n) aus!
Plurielséi(n)-t aus!
ausge-séi(n)-t
ausséi(n)-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aséi(n)-ennoséi(n)-enséi(n)-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles