E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

noséi(n)en nachsäen, neu säen (D)ressemer (F)
Stammformen noséi(n)enséi(n)t nonogeséi(n)t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséi(n)en no
duséi(n)s no
hien/si,hatt/etséi(n)t no
mirséi(n)en no
dirséi(n)t no
siséi(n)en no
Passé composé
echhunnnogeséi(n)t
duhuesnogeséi(n)t
hien/si,hatt/ethuetnogeséi(n)t
mirhunnnogeséi(n)t
dirhuttnogeséi(n)t
sihunnnogeséi(n)t
Plus-que-parfait
echhatnogeséi(n)t
duhasnogeséi(n)t
hien/si,hatt/ethatnogeséi(n)t
mirhatennogeséi(n)t
dirhatnogeséi(n)t
sihatennogeséi(n)t
Futur I
echwäert noséi(n)en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeséi(n)t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoséi(n)en
dugéifsnoséi(n)en
hien/si,hatt/etgéifnoséi(n)en
mirgéifennoséi(n)en
dirgéiftnoséi(n)en
sigéifennoséi(n)en
Conditionnel Passé composé
echhättnogeséi(n)t
duhässnogeséi(n)t
hien/si,hatt/ethättnogeséi(n)t
mirhättennogeséi(n)t
dirhättnogeséi(n)t
sihättennogeséi(n)t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséi(n) no!
Plurielséi(n)t no!
nogeséi(n)t
noséi(n)en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aséi(n)enausséi(n)enséi(n)en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles