E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

séi(n)en säen (D)semer (F)
Stammformen séi(n)enséi(n)tgeséi(n)t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséi(n)en
duséi(n)s
hien/si,hatt/etséi(n)t
mirséi(n)en
dirséi(n)t
siséi(n)en
Passé composé
echhugeséi(n)t
duhuesgeséi(n)t
hien/si,hatt/ethuetgeséi(n)t
mirhugeséi(n)t
dirhuttgeséi(n)t
sihugeséi(n)t
Plus-que-parfait
echhatgeséi(n)t
duhasgeséi(n)t
hien/si,hatt/ethatgeséi(n)t
mirhategeséi(n)t
dirhatgeséi(n)t
sihategeséi(n)t
Futur I
echwäert séi(n)en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geséi(n)t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifséi(n)en
dugéifsséi(n)en
hien/si,hatt/etgéifséi(n)en
mirgéifeséi(n)en
dirgéiftséi(n)en
sigéifeséi(n)en
Conditionnel Passé composé
echhättgeséi(n)t
duhässgeséi(n)t
hien/si,hatt/ethättgeséi(n)t
mirhättegeséi(n)t
dirhättgeséi(n)t
sihättegeséi(n)t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséi(n)!
Plurielséi(n)t!
geséi(n)t
séi(n)en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aséi(n)enausséi(n)ennoséi(n)en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles