E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

séi(n)-en säen (D)semer (F)
Stammformen séi(n)-enséi(n)-tge-séi(n)-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséi(n)-en
duséi(n)-s
hien/si,hatt/etséi(n)-t
mirséi(n)-en
dirséi(n)-t
siséi(n)-en
Passé composé
echhuge-séi(n)-t
duhuesge-séi(n)-t
hien/si,hatt/ethuetge-séi(n)-t
mirhuge-séi(n)-t
dirhuttge-séi(n)-t
sihuge-séi(n)-t
Plus-que-parfait
echhatge-séi(n)-t
duhasge-séi(n)-t
hien/si,hatt/ethatge-séi(n)-t
mirhatege-séi(n)-t
dirhatge-séi(n)-t
sihatege-séi(n)-t
Futur I
echwäert séi(n)-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-séi(n)-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifséi(n)-en
dugéifsséi(n)-en
hien/si,hatt/etgéifséi(n)-en
mirgéifeséi(n)-en
dirgéiftséi(n)-en
sigéifeséi(n)-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-séi(n)-t
duhässge-séi(n)-t
hien/si,hatt/ethättge-séi(n)-t
mirhättege-séi(n)-t
dirhättge-séi(n)-t
sihättege-séi(n)-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséi(n)!
Plurielséi(n)-t!
ge-séi(n)-t
séi(n)-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aséi(n)-enausséi(n)-ennoséi(n)-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles