E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

séissen süßen (D)édulcorer, sucrer (F)
Stammformen séissenséisstgeséisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echséissen
duséiss
hien/si,hatt/etséisst
mirséissen
dirséisst
siséissen
Passé composé
echhugeséisst
duhuesgeséisst
hien/si,hatt/ethuetgeséisst
mirhugeséisst
dirhuttgeséisst
sihugeséisst
Plus-que-parfait
echhatgeséisst
duhasgeséisst
hien/si,hatt/ethatgeséisst
mirhategeséisst
dirhatgeséisst
sihategeséisst
Futur I
echwäert séissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geséisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifséissen
dugéifsséissen
hien/si,hatt/etgéifséissen
mirgéifeséissen
dirgéiftséissen
sigéifeséissen
Conditionnel Passé composé
echhättgeséisst
duhässgeséisst
hien/si,hatt/ethättgeséisst
mirhättegeséisst
dirhättgeséisst
sihättegeséisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierséiss!
Plurielséisst!
geséisst
séissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verséissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles