E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwersetz-en bersetzen (D)traduire (F)
Stammformen iwwersetz-eniwwersetz-tiwwersat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwersetz-en
duiwwersetz
hien/si,hatt/etiwwersetz-t
miriwwersetz-en
diriwwersetz-t
siiwwersetz-en
Pass compos
echhunniwwersat
duhuesiwwersat
hien/si,hatt/ethuetiwwersat
mirhunniwwersat
dirhuttiwwersat
sihunniwwersat
Plus-que-parfait
echhatiwwersat
duhasiwwersat
hien/si,hatt/ethatiwwersat
mirhateniwwersat
dirhatiwwersat
sihateniwwersat
Futur I
echwäert iwwersetz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwersat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwersetz-en
dugéifsiwwersetz-en
hien/si,hatt/etgéifiwwersetz-en
mirgéifeniwwersetz-en
dirgéiftiwwersetz-en
sigéifeniwwersetz-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwersat
duhssiwwersat
hien/si,hatt/ethttiwwersat
mirhtteniwwersat
dirhttiwwersat
sihtteniwwersat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwersetz!
Plurieliwwersetz-t!
iwwersat
iwwersetz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asetz-enaussetz-enbisetz-enbesetz-enderbisetz-endergintsetz-endrasetz-endrusetz-enduerchsetz-enmsetz-enentsetz-enerofsetz-eneropsetz-enersetz-enewechsetz-enhanneschtsetz-eniwwersetz-ennosetz-enofsetz-enopsetz-ensetz-enusetz-enversetz-enzercksetz-enzerckversetz-en zersetz-enzousetz-en
Remarquen (intern)
Patizip iwwersat
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles