E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ahn-en ahnen, vermuten (D)se douter de (F)to guess/divine (E)
Stammformen ahn-enahn-tge-ahn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echahn-en
duahn-s
hien/si,hatt/etahn-t
mirahn-en
dirahn-t
siahn-en
Pass compos
echhuge-ahn-t
duhuesge-ahn-t
hien/si,hatt/ethuetge-ahn-t
mirhuge-ahn-t
dirhuttge-ahn-t
sihuge-ahn-t
Plus-que-parfait
echhatge-ahn-t
duhasge-ahn-t
hien/si,hatt/ethatge-ahn-t
mirhatege-ahn-t
dirhatge-ahn-t
sihatege-ahn-t
Futur I
echwäert ahn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-ahn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifahn-en
dugéifsahn-en
hien/si,hatt/etgéifahn-en
mirgéifenahn-en
dirgéiftahn-en
sigéifenahn-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-ahn-t
duhssge-ahn-t
hien/si,hatt/ethttge-ahn-t
mirhättege-ahn-t
dirhttge-ahn-t
sihättege-ahn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierahn!
Plurielahn-t!
ge-ahn-t
ahn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
anen - aans - geaant?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles