E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäisëtzen dabeisitzen (D)êre assis près de (F)
Stammformen derbäisëtzensëtzt derbäiderbäigesiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (derbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobäisëtzen
Indikativ Aktiv
Présent
echsëtzen derbäi
dusëtz derbäi
hien/si,hatt/etsëtzt derbäi
mirsëtzen derbäi
dirsëtzt derbäi
sisëtzen derbäi
Prétérit
echsouz derbäi
dusouz derbäi
hien/si,hatt/etsouz derbäi
mirsouzen derbäi
dirsouzt derbäi
sisouzen derbäi
Passé composé
echhunnderbäigesiess
duhuesderbäigesiess
hien/si,hatt/ethuetderbäigesiess
mirhunnderbäigesiess
dirhuttderbäigesiess
sihunnderbäigesiess
Plus-que-parfait
echhatderbäigesiess
duhasderbäigesiess
hien/si,hatt/ethatderbäigesiess
mirhatenderbäigesiess
dirhatderbäigesiess
sihatenderbäigesiess
Futur I
echwäert derbäisëtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäigesiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echséiz derbäi
duséiz derbäi
hien/si,hatt/etséiz derbäi
mirséizen derbäi
dirséizt derbäi
siséizen derbäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäisëtzen
dugéifsderbäisëtzen
hien/si,hatt/etgéifderbäisëtzen
mirgéifenderbäisëtzen
dirgéiftderbäisëtzen
sigéifenderbäisëtzen
Conditionnel Passé composé
echhättderbäigesiess
duhässderbäigesiess
hien/si,hatt/ethättderbäigesiess
mirhättenderbäigesiess
dirhättderbäigesiess
sihättenderbäigesiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersëtz derbäi!
Plurielsëtzt derbäi!
derbäigesiess
derbäisëtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asëtzenfestsëtzennosëtzenofsëtzenopsëtzensëtzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles