E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäisëtz-en dabeisitzen (D)êre assis près de (F)
Stammformen derbäisëtz-ensëtz-t derbäiderbäige-siess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (derbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobäisëtzen
Indikativ Aktiv
Présent
echsëtz-en derbäi
dusëtz derbäi
hien/si,hatt/etsëtz-t derbäi
mirsëtz-en derbäi
dirsëtz-t derbäi
sisëtz-en derbäi
Prétérit
echsouz derbäi
dusouz derbäi
hien/si,hatt/etsouz derbäi
mirsouz-en derbäi
dirsouz-t derbäi
sisouz-en derbäi
Passé composé
echhunnderbäige-siess
duhuesderbäige-siess
hien/si,hatt/ethuetderbäige-siess
mirhunnderbäige-siess
dirhuttderbäige-siess
sihunnderbäige-siess
Plus-que-parfait
echhatderbäige-siess
duhasderbäige-siess
hien/si,hatt/ethatderbäige-siess
mirhatenderbäige-siess
dirhatderbäige-siess
sihatenderbäige-siess
Futur I
echwäert derbäisëtz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäige-siess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echséiz derbäi
duséiz derbäi
hien/si,hatt/etséiz derbäi
mirséiz-en derbäi
dirséiz-t derbäi
siséiz-en derbäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäisëtz-en
dugéifsderbäisëtz-en
hien/si,hatt/etgéifderbäisëtz-en
mirgéifenderbäisëtz-en
dirgéiftderbäisëtz-en
sigéifenderbäisëtz-en
Conditionnel Passé composé
echhättderbäige-siess
duhässderbäige-siess
hien/si,hatt/ethättderbäige-siess
mirhättenderbäige-siess
dirhättderbäige-siess
sihättenderbäige-siess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersëtz derbäi!
Plurielsëtz-t derbäi!
derbäige-siess
derbäisëtz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asëtz-enfestsëtz-ennosëtz-enofsëtz-enopsëtz-ensëtz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles