E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nosëtzen nachsitzen (D)
Stammformen nosëtzensëtzt nonogesiess
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten suz, suz, suuzt ...
Indikativ Aktiv
Présent
echsëtzen no
dusëtz no
hien/si,hatt/etsëtzt no
mirsëtzen no
dirsëtzt no
sisëtzen no
Prétérit
echsouz no
dusouz no
hien/si,hatt/etsouz no
mirsouzen no
dirsouzt no
sisouzen no
Passé composé
echhunnnogesiess
duhuesnogesiess
hien/si,hatt/ethuetnogesiess
mirhunnnogesiess
dirhuttnogesiess
sihunnnogesiess
Plus-que-parfait
echhatnogesiess
duhasnogesiess
hien/si,hatt/ethatnogesiess
mirhatennogesiess
dirhatnogesiess
sihatennogesiess
Futur I
echwäert nosëtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echséiz no
duséiz no
hien/si,hatt/etséiz no
mirséizen no
dirséizt no
siséizen no
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnosëtzen
dugéifsnosëtzen
hien/si,hatt/etgéifnosëtzen
mirgéifennosëtzen
dirgéiftnosëtzen
sigéifennosëtzen
Conditionnel Passé composé
echhättnogesiess
duhässnogesiess
hien/si,hatt/ethättnogesiess
mirhättennogesiess
dirhättnogesiess
sihättennogesiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersëtz no!
Plurielsëtzt no!
nogesiess
nosëtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asëtzenderbäisëtzenfestsëtzenofsëtzenopsëtzensëtzen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles