E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stzen sitzen (D)tre assis (F)sit (E)estar sentado (P)
Stammformen stzenstztgesiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten suz, suz, suuzt ...
Indikativ Aktiv
Prsent
echstzen
dustz
hien/si,hatt/etstzt
mirstzen
dirstzt
sistzen
Prtrit
echsouz
dusouz
hien/si,hatt/etsouz
mirsouzen
dirsouzt
sisouzen
Pass compos
echhugesiess
duhuesgesiess
hien/si,hatt/ethuetgesiess
mirhugesiess
dirhuttgesiess
sihugesiess
Plus-que-parfait
echhatgesiess
duhasgesiess
hien/si,hatt/ethatgesiess
mirhategesiess
dirhatgesiess
sihategesiess
Futur I
echwäert stzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echsiz
dusiz
hien/si,hatt/etsiz
mirsizen
dirsizt
sisizen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstzen
dugéifsstzen
hien/si,hatt/etgéifstzen
mirgéifestzen
dirgéiftstzen
sigéifestzen
Conditionnel Pass compos
echhttgesiess
duhssgesiess
hien/si,hatt/ethttgesiess
mirhättegesiess
dirhttgesiess
sihättegesiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstz!
Plurielstzt!
gesiess
stzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astzenderbistzenfeststzennostzenofstzenopstzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles