E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sez-éier-en sezieren (D)disséquer (F)
Stammformen sez-éier-ensez-éier-tsez-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsez-éier-en
dusez-éier-s
hien/si,hatt/etsez-éier-t
mirsez-éier-en
dirsez-éier-t
sisez-éier-en
Passé composé
echhusez-éier-t
duhuessez-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsez-éier-t
mirhusez-éier-t
dirhuttsez-éier-t
sihusez-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsez-éier-t
duhassez-éier-t
hien/si,hatt/ethatsez-éier-t
mirhatesez-éier-t
dirhatsez-éier-t
sihatesez-éier-t
Futur I
echwäert sez-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sez-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsez-éier-en
dugéifssez-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsez-éier-en
mirgéifesez-éier-en
dirgéiftsez-éier-en
sigéifesez-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsez-éier-t
duhässsez-éier-t
hien/si,hatt/ethättsez-éier-t
mirhättesez-éier-t
dirhättsez-éier-t
sihättesez-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersez-éier!
Plurielsez-éier-t!
sez-éier-t
sez-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles