E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zersidelen
Stammformen zersidelenzersideltzersidelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzersidelen
duzersidels
hien/si,hatt/etzersidelt
mirzersidelen
dirzersidelt
sizersidelen
Pass compos
echhunnzersidelt
duhueszersidelt
hien/si,hatt/ethuetzersidelt
mirhunnzersidelt
dirhuttzersidelt
sihunnzersidelt
Plus-que-parfait
echhatzersidelt
duhaszersidelt
hien/si,hatt/ethatzersidelt
mirhatenzersidelt
dirhatzersidelt
sihatenzersidelt
Futur I
echwäert zersidelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zersidelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzersidelen
dugéifszersidelen
hien/si,hatt/etgéifzersidelen
mirgéifenzersidelen
dirgéiftzersidelen
sigéifenzersidelen
Conditionnel Pass compos
echhttzersidelt
duhsszersidelt
hien/si,hatt/ethttzersidelt
mirhttenzersidelt
dirhttzersidelt
sihttenzersidelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzersidel!
Plurielzersidelt!
zersidelt
zersidelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besidelenmsidelensidelenusidelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles