E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

siegéieren wohnen (D)habiter (F)
Stammformen siegéierensiegéiertsiegéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsiegéieren
dusiegéiers
hien/si,hatt/etsiegéiert
mirsiegéieren
dirsiegéiert
sisiegéieren
Passé composé
echhusiegéiert
duhuessiegéiert
hien/si,hatt/ethuetsiegéiert
mirhusiegéiert
dirhuttsiegéiert
sihusiegéiert
Plus-que-parfait
echhatsiegéiert
duhassiegéiert
hien/si,hatt/ethatsiegéiert
mirhatesiegéiert
dirhatsiegéiert
sihatesiegéiert
Futur I
echwäert siegéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert siegéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsiegéieren
dugéifssiegéieren
hien/si,hatt/etgéifsiegéieren
mirgéifesiegéieren
dirgéiftsiegéieren
sigéifesiegéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsiegéiert
duhässsiegéiert
hien/si,hatt/ethättsiegéiert
mirhättesiegéiert
dirhättsiegéiert
sihättesiegéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersiegéier!
Plurielsiegéiert!
siegéiert
siegéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles