E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sieg-éier-en wohnen (D)habiter (F)
Stammformen sieg-éier-ensieg-éier-tsieg-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsieg-éier-en
dusieg-éier-s
hien/si,hatt/etsieg-éier-t
mirsieg-éier-en
dirsieg-éier-t
sisieg-éier-en
Passé composé
echhusieg-éier-t
duhuessieg-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsieg-éier-t
mirhusieg-éier-t
dirhuttsieg-éier-t
sihusieg-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsieg-éier-t
duhassieg-éier-t
hien/si,hatt/ethatsieg-éier-t
mirhatesieg-éier-t
dirhatsieg-éier-t
sihatesieg-éier-t
Futur I
echwäert sieg-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sieg-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsieg-éier-en
dugéifssieg-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsieg-éier-en
mirgéifesieg-éier-en
dirgéiftsieg-éier-en
sigéifesieg-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsieg-éier-t
duhässsieg-éier-t
hien/si,hatt/ethättsieg-éier-t
mirhättesieg-éier-t
dirhättsieg-éier-t
sihättesieg-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersieg-éier!
Plurielsieg-éier-t!
sieg-éier-t
sieg-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles