E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ersielen neu besohlen, prgeln (D)ressemeler, rosser (F)
Stammformen ersielenersieltersielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echersielen
duersiels
hien/si,hatt/etersielt
mirersielen
dirersielt
siersielen
Pass compos
echhunnersielt
duhuesersielt
hien/si,hatt/ethuetersielt
mirhunnersielt
dirhuttersielt
sihunnersielt
Plus-que-parfait
echhatersielt
duhasersielt
hien/si,hatt/ethatersielt
mirhatenersielt
dirhatersielt
sihatenersielt
Futur I
echwäert ersielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ersielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifersielen
dugéifsersielen
hien/si,hatt/etgéifersielen
mirgéifenersielen
dirgéiftersielen
sigéifenersielen
Conditionnel Pass compos
echhttersielt
duhssersielt
hien/si,hatt/ethttersielt
mirhttenersielt
dirhttersielt
sihttenersielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierersiel!
Plurielersielt!
ersielt
ersielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
versielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles