E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

siften filtern (D)filtrer (F)
Stammformen siftensiftgesift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsiften
dusifts
hien/si,hatt/etsift
mirsiften
dirsift
sisiften
Pass compos
echhugesift
duhuesgesift
hien/si,hatt/ethuetgesift
mirhugesift
dirhuttgesift
sihugesift
Plus-que-parfait
echhatgesift
duhasgesift
hien/si,hatt/ethatgesift
mirhategesift
dirhatgesift
sihategesift
Futur I
echwäert siften
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsiften
dugéifssiften
hien/si,hatt/etgéifsiften
mirgéifesiften
dirgéiftsiften
sigéifesiften
Conditionnel Pass compos
echhttgesift
duhssgesift
hien/si,hatt/ethttgesift
mirhättegesift
dirhttgesift
sihättegesift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersift!
Plurielsift!
gesift
siften
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles