E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sift-en filtern (D)filtrer (F)
Stammformen sift-ensif-tge-sif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsift-en
dusift-s
hien/si,hatt/etsif-t
mirsift-en
dirsif-t
sisift-en
Pass compos
echhuge-sif-t
duhuesge-sif-t
hien/si,hatt/ethuetge-sif-t
mirhuge-sif-t
dirhuttge-sif-t
sihuge-sif-t
Plus-que-parfait
echhatge-sif-t
duhasge-sif-t
hien/si,hatt/ethatge-sif-t
mirhatege-sif-t
dirhatge-sif-t
sihatege-sif-t
Futur I
echwäert sift-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsift-en
dugéifssift-en
hien/si,hatt/etgéifsift-en
mirgéifesift-en
dirgéiftsift-en
sigéifesift-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-sif-t
duhssge-sif-t
hien/si,hatt/ethttge-sif-t
mirhättege-sif-t
dirhttge-sif-t
sihättege-sif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersift!
Plurielsif-t!
ge-sif-t
sift-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles