E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

signaliséieren signalisieren (D)signaler (F)
Stammformen signaliséierensignaliséiertsignaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsignaliséieren
dusignaliséiers
hien/si,hatt/etsignaliséiert
mirsignaliséieren
dirsignaliséiert
sisignaliséieren
Passé composé
echhusignaliséiert
duhuessignaliséiert
hien/si,hatt/ethuetsignaliséiert
mirhusignaliséiert
dirhuttsignaliséiert
sihusignaliséiert
Plus-que-parfait
echhatsignaliséiert
duhassignaliséiert
hien/si,hatt/ethatsignaliséiert
mirhatesignaliséiert
dirhatsignaliséiert
sihatesignaliséiert
Futur I
echwäert signaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsignaliséieren
dugéifssignaliséieren
hien/si,hatt/etgéifsignaliséieren
mirgéifesignaliséieren
dirgéiftsignaliséieren
sigéifesignaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsignaliséiert
duhässsignaliséiert
hien/si,hatt/ethättsignaliséiert
mirhättesignaliséiert
dirhättsignaliséiert
sihättesignaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersignaliséier!
Plurielsignaliséiert!
signaliséiert
signaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles