E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

versimmeren
Stammformen versimmerenversimmertversimmert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversimmeren
duversimmers
hien/si,hatt/etversimmert
mirversimmeren
dirversimmert
siversimmeren
Pass compos
echhuversimmert
duhuesversimmert
hien/si,hatt/ethuetversimmert
mirhuversimmert
dirhuttversimmert
sihuversimmert
Plus-que-parfait
echhatversimmert
duhasversimmert
hien/si,hatt/ethatversimmert
mirhateversimmert
dirhatversimmert
sihateversimmert
Futur I
echwäert versimmeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versimmert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversimmeren
dugéifsversimmeren
hien/si,hatt/etgéifversimmeren
mirgéifeversimmeren
dirgéiftversimmeren
sigéifeversimmeren
Conditionnel Pass compos
echhttversimmert
duhssversimmert
hien/si,hatt/ethttversimmert
mirhätteversimmert
dirhttversimmert
sihätteversimmert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversimmer!
Plurielversimmert!
versimmert
versimmeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles