E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sinn sein (D)tre (F)be (E)estar (P)
Stammformen sinnassgewiescht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ech wr, du wers, dir wert ... (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echsinn
dubass
hien/si,hatt/etass
mirsinn
dirsidd
sisinn
Prtrit
echwar
duwaars
hien/si,hatt/etwar
mirwaren
dirwaart
siwaren
Pass compos
echsigewiescht
dubassgewiescht
hien/si,hatt/etassgewiescht
mirsigewiescht
dirsiddgewiescht
sisigewiescht
Plus-que-parfait
echwargewiescht
duwaarsgewiescht
hien/si,hatt/etwargewiescht
mirwaregewiescht
dirwaartgewiescht
siwaregewiescht
Futur I
echwäert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiescht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echwier
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsinn
dugéifssinn
hien/si,hatt/etgéifsinn
mirgéifesinn
dirgéiftsinn
sigéifesinn
Conditionnel Pass compos
echwiergewiescht
duwiersgewiescht
hien/si,hatt/etwiergewiescht
mirwieregewiescht
dirwiertgewiescht
siwieregewiescht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersief!
Plurielsieft / sidd!
gewiescht
sinn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles