E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sinn sein (D)tre (F)be (E)estar (P)
Stammformen sinnassge-wiesch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ech wr, du wers, dir wert ... (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echsinn
duba-ss
hien/si,hatt/etass
mirsinn
dirsidd
sisinn
Prtrit
echwar
duwaar-s
hien/si,hatt/etwar
mirwar-en
dirwaar-t
siwar-en
Pass compos
echsige-wiesch-t
dubassge-wiesch-t
hien/si,hatt/etassge-wiesch-t
mirsige-wiesch-t
dirsiddge-wiesch-t
sisige-wiesch-t
Plus-que-parfait
echwarge-wiesch-t
duwaarsge-wiesch-t
hien/si,hatt/etwarge-wiesch-t
mirwarege-wiesch-t
dirwaartge-wiesch-t
siwarege-wiesch-t
Futur I
echwäert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wiesch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echwier
duwier-s
hien/si,hatt/etwier
mirwier-en
dirwier-t
siwier-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsinn
dugéifssinn
hien/si,hatt/etgéifsinn
mirgéifesinn
dirgéiftsinn
sigéifesinn
Conditionnel Pass compos
echwierge-wiesch-t
duwiersge-wiesch-t
hien/si,hatt/etwierge-wiesch-t
mirwierege-wiesch-t
dirwiertge-wiesch-t
siwierege-wiesch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersief!
Plurielsief-t / sidd!
ge-wiesch-t
sinn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles