E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

skalp-éier-en skalpieren (D)décapiter (F)
Stammformen skalp-éier-enskalp-éier-tskalp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echskalp-éier-en
duskalp-éier-s
hien/si,hatt/etskalp-éier-t
mirskalp-éier-en
dirskalp-éier-t
siskalp-éier-en
Passé composé
echhuskalp-éier-t
duhuesskalp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetskalp-éier-t
mirhuskalp-éier-t
dirhuttskalp-éier-t
sihuskalp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatskalp-éier-t
duhasskalp-éier-t
hien/si,hatt/ethatskalp-éier-t
mirhateskalp-éier-t
dirhatskalp-éier-t
sihateskalp-éier-t
Futur I
echwäert skalp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skalp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifskalp-éier-en
dugéifsskalp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifskalp-éier-en
mirgéifeskalp-éier-en
dirgéiftskalp-éier-en
sigéifeskalp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättskalp-éier-t
duhässskalp-éier-t
hien/si,hatt/ethättskalp-éier-t
mirhätteskalp-éier-t
dirhättskalp-éier-t
sihätteskalp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierskalp-éier!
Plurielskalp-éier-t!
skalp-éier-t
skalp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles