E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

skulpt-éier-en skulptieren (D)sculpter (F)
Stammformen skulpt-éier-enskulpt-éier-tskulpt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echskulpt-éier-en
duskulpt-éier-s
hien/si,hatt/etskulpt-éier-t
mirskulpt-éier-en
dirskulpt-éier-t
siskulpt-éier-en
Passé composé
echhuskulpt-éier-t
duhuesskulpt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetskulpt-éier-t
mirhuskulpt-éier-t
dirhuttskulpt-éier-t
sihuskulpt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatskulpt-éier-t
duhasskulpt-éier-t
hien/si,hatt/ethatskulpt-éier-t
mirhateskulpt-éier-t
dirhatskulpt-éier-t
sihateskulpt-éier-t
Futur I
echwäert skulpt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skulpt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifskulpt-éier-en
dugéifsskulpt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifskulpt-éier-en
mirgéifeskulpt-éier-en
dirgéiftskulpt-éier-en
sigéifeskulpt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättskulpt-éier-t
duhässskulpt-éier-t
hien/si,hatt/ethättskulpt-éier-t
mirhätteskulpt-éier-t
dirhättskulpt-éier-t
sihätteskulpt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierskulpt-éier!
Plurielskulpt-éier-t!
skulpt-éier-t
skulpt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles