E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmso-en berichten, wiedergeben (D)rapporter (paroles) (F)
Stammformen erėmso-ensee-t erėmerėmge-so-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echso-en erėm
dusee-s erėm
hien/si,hatt/etsee-t erėm
mirso-en erėm
dirso-t erėm
siso-en erėm
Prétérit
echso-t erėm
duso-s erėm
hien/si,hatt/etso-t erėm
mirso-t-en erėm
dirso-t erėm
siso-t-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-so-t
duhueserėmge-so-t
hien/si,hatt/ethueterėmge-so-t
mirhunnerėmge-so-t
dirhutterėmge-so-t
sihunnerėmge-so-t
Plus-que-parfait
echhaterėmge-so-t
duhaserėmge-so-t
hien/si,hatt/ethaterėmge-so-t
mirhatenerėmge-so-t
dirhaterėmge-so-t
sihatenerėmge-so-t
Futur I
echwäert erėmso-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-so-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmso-en
dugéifserėmso-en
hien/si,hatt/etgéiferėmso-en
mirgéifenerėmso-en
dirgéifterėmso-en
sigéifenerėmso-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-so-t
duhässerėmge-so-t
hien/si,hatt/ethätterėmge-so-t
mirhättenerėmge-so-t
dirhätterėmge-so-t
sihättenerėmge-so-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso erėm!
Plurielso-t erėm!
erėmge-so-t
erėmso-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausso-enduerchso-enentso-ennoso-enofso-enopso-enso-enuso-enverso-envirso-enzouso-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles