E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

noso-en nachsagen (D)rpter, dire qch. de qn. (F)
Stammformen noso-ensee-t nonoge-so-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echso-en no
dusee-s no
hien/si,hatt/etsee-t no
mirso-en no
dirso-t no
siso-en no
Prtrit
echso-t no
duso-s no
hien/si,hatt/etso-t no
mirso-t-en no
dirso-t no
siso-t-en no
Pass compos
echhunnnoge-so-t
duhuesnoge-so-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-so-t
mirhunnnoge-so-t
dirhuttnoge-so-t
sihunnnoge-so-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-so-t
duhasnoge-so-t
hien/si,hatt/ethatnoge-so-t
mirhatennoge-so-t
dirhatnoge-so-t
sihatennoge-so-t
Futur I
echwäert noso-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-so-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoso-en
dugéifsnoso-en
hien/si,hatt/etgéifnoso-en
mirgéifennoso-en
dirgéiftnoso-en
sigéifennoso-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-so-t
duhssnoge-so-t
hien/si,hatt/ethttnoge-so-t
mirhttennoge-so-t
dirhttnoge-so-t
sihttennoge-so-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso no!
Plurielso-t no!
noge-so-t
noso-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausso-enduerchso-enentso-enermso-enofso-enopso-enso-enuso-enverso-envirso-enzouso-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles