E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

soign-éier-en pflegen (D)soigner (F)
Stammformen soign-éier-ensoign-éier-tsoign-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsoign-éier-en
dusoign-éier-s
hien/si,hatt/etsoign-éier-t
mirsoign-éier-en
dirsoign-éier-t
sisoign-éier-en
Passé composé
echhusoign-éier-t
duhuessoign-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsoign-éier-t
mirhusoign-éier-t
dirhuttsoign-éier-t
sihusoign-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsoign-éier-t
duhassoign-éier-t
hien/si,hatt/ethatsoign-éier-t
mirhatesoign-éier-t
dirhatsoign-éier-t
sihatesoign-éier-t
Futur I
echwäert soign-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert soign-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsoign-éier-en
dugéifssoign-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsoign-éier-en
mirgéifesoign-éier-en
dirgéiftsoign-éier-en
sigéifesoign-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsoign-éier-t
duhässsoign-éier-t
hien/si,hatt/ethättsoign-éier-t
mirhättesoign-éier-t
dirhättsoign-éier-t
sihättesoign-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersoign-éier!
Plurielsoign-éier-t!
soign-éier-t
soign-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles