E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

soueren jammern (D)lamenter (F)
Stammformen souerensouertgesouert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoueren
dusouers
hien/si,hatt/etsouert
mirsoueren
dirsouert
sisoueren
Pass compos
echhugesouert
duhuesgesouert
hien/si,hatt/ethuetgesouert
mirhugesouert
dirhuttgesouert
sihugesouert
Plus-que-parfait
echhatgesouert
duhasgesouert
hien/si,hatt/ethatgesouert
mirhategesouert
dirhatgesouert
sihategesouert
Futur I
echwäert soueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesouert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsoueren
dugéifssoueren
hien/si,hatt/etgéifsoueren
mirgéifesoueren
dirgéiftsoueren
sigéifesoueren
Conditionnel Pass compos
echhttgesouert
duhssgesouert
hien/si,hatt/ethttgesouert
mirhättegesouert
dirhttgesouert
sihättegesouert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersouer!
Plurielsouert!
gesouert
soueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles