E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sozialiséieren sozialisieren (D)socialiser (F)
Stammformen sozialiséierensozialiséiertsozialiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsozialiséieren
dusozialiséiers
hien/si,hatt/etsozialiséiert
mirsozialiséieren
dirsozialiséiert
sisozialiséieren
Passé composé
echhusozialiséiert
duhuessozialiséiert
hien/si,hatt/ethuetsozialiséiert
mirhusozialiséiert
dirhuttsozialiséiert
sihusozialiséiert
Plus-que-parfait
echhatsozialiséiert
duhassozialiséiert
hien/si,hatt/ethatsozialiséiert
mirhatesozialiséiert
dirhatsozialiséiert
sihatesozialiséiert
Futur I
echwäert sozialiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sozialiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsozialiséieren
dugéifssozialiséieren
hien/si,hatt/etgéifsozialiséieren
mirgéifesozialiséieren
dirgéiftsozialiséieren
sigéifesozialiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsozialiséiert
duhässsozialiséiert
hien/si,hatt/ethättsozialiséiert
mirhättesozialiséiert
dirhättsozialiséiert
sihättesozialiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersozialiséier!
Plurielsozialiséiert!
sozialiséiert
sozialiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
resozialiséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles