E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sozialis-éier-en sozialisieren (D)socialiser (F)
Stammformen sozialis-éier-ensozialis-éier-tsozialis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsozialis-éier-en
dusozialis-éier-s
hien/si,hatt/etsozialis-éier-t
mirsozialis-éier-en
dirsozialis-éier-t
sisozialis-éier-en
Passé composé
echhusozialis-éier-t
duhuessozialis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsozialis-éier-t
mirhusozialis-éier-t
dirhuttsozialis-éier-t
sihusozialis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsozialis-éier-t
duhassozialis-éier-t
hien/si,hatt/ethatsozialis-éier-t
mirhatesozialis-éier-t
dirhatsozialis-éier-t
sihatesozialis-éier-t
Futur I
echwäert sozialis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sozialis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsozialis-éier-en
dugéifssozialis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsozialis-éier-en
mirgéifesozialis-éier-en
dirgéiftsozialis-éier-en
sigéifesozialis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsozialis-éier-t
duhässsozialis-éier-t
hien/si,hatt/ethättsozialis-éier-t
mirhättesozialis-éier-t
dirhättsozialis-éier-t
sihättesozialis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersozialis-éier!
Plurielsozialis-éier-t!
sozialis-éier-t
sozialis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
resozialis-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles