E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

spaassen spaen (D)badiner (F)
Stammformen spaassenspaasstgespaasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspaassen
duspaass
hien/si,hatt/etspaasst
mirspaassen
dirspaasst
sispaassen
Pass compos
echhugespaasst
duhuesgespaasst
hien/si,hatt/ethuetgespaasst
mirhugespaasst
dirhuttgespaasst
sihugespaasst
Plus-que-parfait
echhatgespaasst
duhasgespaasst
hien/si,hatt/ethatgespaasst
mirhategespaasst
dirhatgespaasst
sihategespaasst
Futur I
echwäert spaassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gespaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspaassen
dugéifsspaassen
hien/si,hatt/etgéifspaassen
mirgéifespaassen
dirgéiftspaassen
sigéifespaassen
Conditionnel Pass compos
echhttgespaasst
duhssgespaasst
hien/si,hatt/ethttgespaasst
mirhättegespaasst
dirhttgespaasst
sihättegespaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspaass!
Plurielspaasst!
gespaasst
spaassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles